Sepet

HAYATIMIZ BİLİM | Yer Çekimi Varsa Uçaklar Neden Düşmüyor?

Anne: Bir anne olarak araştırmalarımı tamamladım ve senin için açıklıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse, biraz zorlandım ama sana anlayacağın bir şekilde aktarmaya çalışacağım. Anlayamadığın yerde araya girerek bana sorular sorabilirsin. Umarım bende cevabını verebilirim:) Öncelikle Dünya’nın kütle çekimi olan yer çekimi, Dünya üzerinde durmamızı sağlar. Yer çekimini de ünlü bilim adamı Isaac Newton buldu. Öğretmeniniz bunlardan bahsetmiştir size.

Çocuk: Anne yer çekimini biliyorum ve az çok da anladım derste. Benim soruma dönebilir miyiz? Yer çekimi varsa uçaklar neden düşmüyor? Zaman kazanmaya çalışma lütfen:)

Anne: Siz yeni nesiller bazen çok sabırsız olabiliyorsunuz. Peki şimdi cevaplıyorum senin sorunu. Senden bir şey rica ediyorum. Hafta sonu uçağa bineceğiz. Havaalanına gittiğimizde uçak kanatlarına bakmanı istiyorum ve kanadın üstünün bombeli, altının da düz olduğunu göreceksin. Alttan akan hava, üstteki bombeye takılarak akan havaya oranla daha basınçlı olur. Bu yüzden, kanadın altında yüksek basınçtan, kanadın üstündeki üstündeki alçak basınca doğru bir kuvvet oluşur ve bu kuvvet uçağı kaldırır. Ancak bu kaldırmanın olabilmesi için de hava akımını ve itmeyi sağlayacak güçlü motorlara da ihtiyaç var.

Çocuk: Nasıl yani?

Anne: Yani, uçakların kanat yapıları gereği uçuş sırasında kanadın alt kısmında yüksek, üst kısmında da alçak basınç oluşur. Bu iki basınç farkı kaldırma kuvvetini oluşturur.

Çocuk: Anladığım kadarıyla, yer çekiminden daha büyük kuvvet uygulayarak uçağın uçması sağlanır.

Anne: Evet tam da böyle. Ama başka etkenler de var tabii. Uçakların uçmasını, havada tutunmasını, ilerlemesini sağlayan unsurlar; kaldırma kuvvetiyle birlikte, ağırlık merkezi&ağırlık, geri sürükleme ve itme. Bu kuvvetler birbirini tamamlayarak uçağın uçmasını sağlar. Bunların detaylarını girip kafanı karıştırmayacağım ama şunu da bil: Uçakların uçması Bernoulli prensibine dayanır.

Çocuk: Nedir bu prensip anne?

Anne: Bir akışkanın ( gaz veya sıvı) hızı arttıkça basıncı düşer. Bu ilkeden yola çıkarak, uygun kanat yapısını da buna ilave ettiğimizde, hava akımını kaldırma kuvvetine çevirmiş oluruz.

Çocuk: Güzel açıkladın anne ama Bernoulli prensibine daha sonra detaylı bakacağım. Uçakların yer çekimi kuvvetini nasıl yendiğini ve nasıl uçabildiğini senin sayende öğrendim. Teşekkür ederim. Google aramalarından ve beni ikna etmenden dolayı çok mutluyum. O zaman hafta sonu birlikte uçuyoruz. Şimdi onlar düşünsün!

Bilimix İksir Ekibi