Sepet

HAYATIMIZ BİLİM |Kış Aylarına Anlam Veren Kar Taneleri Nasıl Oluşur?

Kar bizim için ne ifade ediyor? Bir öğrenci için “Yaşasın yarın okul tatil!” cümlesi olabiliyorken, çalışan zümre için “yine  trafik kilitlenecek.” cümlesiyle hayattan çalınacak saatlerin en keskin sözlü müjdecisidir belki…Hepsinden öte; gökyüzünün bize sunduğu en güzel doğa olaylarından biridir. Kar ile ilgili birkaç olguya göz atalım o zaman…

Kar nasıl oluşur?

Kış ayları boyunca güneş ışınları yeteri kadar güçlü şekilde yeryüzüne inmezler. Bulutların yer aldıkları yüksekliklerde de hava sıcaklıkları haliyle düşüktür. Yerden yükselen su buharı aniden soğuk hava dalgasına maruz kalarak buz kristallerine dönüşür. Bu kristallerin birbirlerine yapışması da kartanelerini meydana getirir. Kar yağarken havanın ısınmasının sebebi ise buz kristallerinin soğuğu almalarıdır.

Kar gerçekten beyaz mı?

Hepimiz beyaz olarak biliriz ama karın rengi şeffaftır. Buz kütleleri suyun katı hale geçme süresince ışığı geçirir, bu yüzden renksizdir. Kar taneleri ise altıgen şekli nedeniyle içindeki renksiz kristallerin dışarıdaki ışığı birbirine yansıtması nedeniyle beyaz olarak görünür.

Kar tanelerinin her biri farklı mı?

Kar tanesinin şeklini belirleyen şey etrafını çevreleyen ortam sıcaklığıdır. Kar tanesi düşerken farklı sıcaklıklara maruz kaldığında kar kristallerinin altı kolu farklı şekillere bürünür. Hayatını kar tanelerine adayan Wilson Bentley, 50 senesini kar kristali fotoğraflamakla geçirmiş ve elde ettiği yaklaşık 6000 karkristali örneği arasında kristal yapıları aynı olan iki tane kar tanesine rastlayamamıştır.

Bilimix İksir Ekibi