Sepet

Evcil Hayvanlar Çocukların Gelişimini Nasıl Etkiler?

Çocuğun en başta öğrenmesi gereken duygulardan birisi paylaşma duygusudur. Paylaşma duygusunu öğrenmeyen çocuk okul çağına geldiğinde çeşitli zorluklarla karşılaşabilir ve bunun sonucunda kendini topluma adapte etmekte zorluk yaşar. Çocuk, paylaşma duygusunu ilk olarak evin içinde (varsa eğer) kardeşiyle öğrenir. Paylaşma duygusunu öğrenmenin bir başka yolu ise çocuğun bir evcil hayvanla büyümesidir. İlk arkadaşı olacak olan bu canlılar, çocuk için mükemmel bir arkadaştır. Bu yazımızda size evcil hayvanların çocuklara neler kattığından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar 🙂

Evcil hayvanla büyümek çocuğa eşsiz avantajlar sağlar. İlk olarak birçok kişi çocukların evde hayvanlarla büyümesinin sağlıksız olduğunu, etrafa mikrop saçtıklarını düşünür. Bu düşünce doğru değildir. Yapılan araştırmalara göre evde hayvanla büyüyen çocuk daha sağlıklı büyüyor. Sağlık konusunun yanı sıra paylaşma duygusunun gelişmesi, empati yeteneğini kazanması, sosyal becerilerinin artması gibi çeşitli avantajları vardır. Gelin bunları biraz daha ayrıntılı bir şekilde öğrenelim.

Evde Hayvanla Büyüyen Çocukların Bağışıklık Sistemi Daha Güçlü Oluyor!

Toplum içinde bilinen büyük yanılgılardan birisi de evde hayvan olursa çocuğa mikrop bulaşacağının düşünülmesidir. Bu konuda yapılan birçok araştırma evde hayvanla büyüyen çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu kanıtlıyor. Evde hayvanla büyüyen çocuk, diğer çocuklara göre daha az hasta oluyor, %29 oranında daha az antibiyotik kullanıyor. Ayrıca belirtmek isteriz ki, kedilerin iyileştirici etkileri köpeklere göre daha az olmasına rağmen enfeksiyona karşı korumada oldukça etkilidirler. Çocuğunuzun alerji, hastalık gibi olağan dışı bir durumu söz konusu değilse gönül rahatlığıyla hayvan sahiplenebilir ve onlara gerçekten iyi bir arkadaş verebiliriz.

Çocuklar Empati Kurmayı Öğreniyor

Toplumsal sorunlarımızın birçoğu birbirimizi anlamamızdan kaynaklanıyor. Bir insanı anlamak, o insanla anlaşmanın en temel şartıdır. Bir insanı anlamak için ise empati kurmayı bilmeliyiz ve çocuklarımıza bu davranışı kazandırmalıyız. Empati kurmayı öğrenen çocuk, sorunların üstünden gelebilme becerisi yüksek bir birey olacaktır. Empati kurmak, her çocuk için çok önemlidir. Bazı çocukların empati kurmakta zorlandığı bilinmektedir. Eve alınan bir evcil hayvan, çocuğa bu konuda ciddi bir yardım sağlayabilir. En basit örnek; su içerken hayvan kendisine baktığında onun da susadığını anlayacak, ona su verecektir. Empati kurmayı erken yaşta öğrenen çocuk, hayatı boyunca bu alışkanlığını sürdürecek ve anlayışlı bir birey olarak toplumda kendine yer bulacaktır.

Sosyal ve Sözel Beceri Kazandırıyor

Herkes çocuğunu karşılık beklemeden sever. Bu konuda hem fikiriz. Peki düşünsenize bebeğiniz doğar doğmaz evde aile dışında bir canlı bebeğinizi karşılık beklemeden seviyor. Harika bir duygu değil mi? Yazımızda sık sık belirttiğimiz gibi mükemmel bir arkadaş olan evcil hayvanlar, sıkılmadan çocuğunuzu dinler ve onunla iletişime geçer. Diyelim ki evde bir köpeğiniz var, çocuğunuz konuşmayı öğrenmeden bile onunla iletişime geçmek için çeşitli sesler çıkarır. Bu sayede doğumundan itibaren sözel ve iletişim becerisi gelişir. Onunla oynayacağı oyunlar, onu gezdirmeye çıkartması ve birlikte geçireceği zamanlar ise çocuğa sosyal becerilerini geliştirmesinde yardımcı olur. Araştırmalara göre bu durum kanıtlanmıştır; evde hayvanla büyüyen çocuklar; diğer çocuklara göre daha sosyal büyümektedir.

Çocuklar, ileride topluma yön verecek kişilerdir. Onların büyüdüğü ortam, aldığı eğitim, insanlar ve canlılarla olan ilişkileri ne kadar iyi şartlar altında olursa aynı orantıda çocuk kendini geliştirir. Eve alınan evcil hayvan ise çocuğa yaş geçtikçe öğrenmesi güçlenecek çoğu davranışı küçüklükten öğretecektir. Eğer eviniz hayvan beslemeye uygun değilse bile çocuğunuzu mutlaka barınaklara ve hayvanat bahçelerine götürerek hayvanlarla iletişim kurmasını, onları tanımasını sağlayın. Hayvan seven çocuk, insanları da sever. İçinde hiçbir kötülük beslemeden büyür. Ne zamanki hayvanları, bitkileri ve doğayı sevmeyi öğrenirsek o zaman insan sevmeyi öğreniriz.

Bilimix İksir Ekibi