Sepet

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Silikon Vadisi Yöneticilerinin Çocukları Neden Teknolojiden Yoksun Eğitim Alıyor?

Teknolojik Dünya Teknolojik Çocuklar

Bugünün çocukları teknolojinin içinde doğuyor. Yeni nesil diye adlandırdığımız Z kuşağını teknoloji esir almış durumda. 3-4 yaşındaki çocuklar Youtube üzerinden video izliyor, Google’a girebiliyor ve oyunlar indirip oynayabiliyor. Ebeveynler ise bütün bunları bir zeka göstergesi olarak yorumluyor; çocuklarına tabletler, bilgisayarlar, teknolojiyle iç içe olan oyuncaklar almayı tercih ediyor.  Bir süre sonra çocuklar ellerinden tabletleri, bilgisayarları, ebeveynlerinin cep telefonlarını düşürmüyor . Bu nedenle teknoloji bağımlılığına doğru giden bir süreç başlamış oluyor.

Teknoloji Devleri Çocuklarına Teknolojisiz Eğitim Aldırıyor!

Google, E-Bay, Yahoo, Facebook ve Apple gibi şirketlerin bulunduğu, teknolojinin ana vatanı diye adlandırılan Silikon Vadisi’nin üst düzey yöneticileri, çocukları için farklı bir eğitim modelini tercih ediyor. Bu teknoloji şirketlerinin yöneticileri, çocukların gelişim çağında teknolojiye uzun saatler maruz kalmasının gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkilediğini düşünüyor. Bu nedenle çocuklarını teknolojiden bir hayli uzak olan Waldorf Okulları’na gönderiyor. Bu okulda akıllı tahtalar, dijital kitaplar ve tabletler yok. Öğretmenler, eğitimi geleneksel yöntemlerle yani tebeşir ve karatahta ile yapıyor. Öğrencilerin önünde iPad’ler değil kalemler, kağıtlar var. Tahtaya yazılanları bu şekilde not ediyorlar.

Yaparak öğrenme ve oyun odaklı olan bu eğitim sistemine göre; eleştirel düşünebilme, problem çözme ve matematik becerisi; örgü örmek, makas kullanmak ya da montaj yapmak gibi ufak el becerileriyle gelişiyor. Öğrenmenin en hızlı ve en verimli olduğu yaşlarda çocuklar, hikayelerle, oyunlarla bilgiyi öğrenmeye çalışıyor, bu sayede zihinsel gelişim süreçleri hızlanıyor. Ağaç yaş iken eğilir anlayışıyla ortaya çıkan bu sistem, bilginin kitaplardan değil, hayatın kendisiyle iç içe geçecek şekilde öğretildiği takdirde kalıcı olacağını savunuyor. Çünkü kitaptaki bilgiyi okumanın çocukları tatmin etmeyeceği, deneyerek, sorgulayarak ve araştırarak bilgiye ulaşmanın öğrenmeye karşı heves yaratacağı düşünülüyor.

Çocuklarının teknolojiye erişimini kısıtlıyorlar!

Silikon Vadisi’nin üst düzey yöneticileri ve mühendisleri arasında yaygın olan “ çocukları teknolojiden koruma” anlayışı, günümüz ebeveynlerinin tercihlerini değiştirebilir. İşte onlardan bazıları. 

  • Microsoft’un kurucusu ve 3 çocuk babası olan Bill Gates, çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonunu yasakladığını ve yemek masasında da telefon kullanılmadığını söylüyor. Ev içindeki teknolojik cihazların kullanımıyla ilgili de sınırlamalar koyduğunu belirtiyor.
  • Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs’un çocuklarına İPad’i yasaklaması çok konuşulmuştu. Çocuklarını belirli bir yaşa kadar teknolojiden yoksun büyüttüğünü ve teknoloji kullanımını evde kısıtladıklarını dile getirmişti.
  • Twitter’ın kurucu ortağı Evan Williamsi çocukların İPad’ler yerine kitaplarla büyüyüp, gelişmesini tercih ettiğini söylüyor.
  • 3D Robotics’in CEO’su Chris Anderson, çocuklarının teknoloji erişimine kısıtlama getirdiklerini söylüyor. Çocuklarım beni ve eşimi katı davranmakla suçluyor ve arkadaşlarının hiçbirinin bu kurallarla yaşamadığını söylüyor ama teknolojinin zararlarını biz ilk elden gören insanlar olduğumuz için bunun farkındayız diyor.

Milattan önce yaşamış ünlü düşünür Plutarch’ın  günümüz sorunuyla ilgili bir söz ile yazımızı sonlandırıyoruz.

“Zihin içi doldurulacak bir kazan değil, ateşlenmesi gereken bir kıvılcımdır.” Plutarch

Bilimix İksir Ekibi