Sepet

BİLİM İNSANI SÖZLÜĞÜ | Nikola Tesla

Ben Nikola Tesla :

Edison ile Girdiğim Savaş

Edison ile girdiğim ‘Alternatif Akım-Doğru Akım’ savaşlarından Alternatif Akım (daha yüksek voltaj üretmeyi mümkün kılan ve elektriğin hem daha uzağa hem de ucuz bir şekilde taşınmasını sağlayan sistem) ile ben galip çıktım.Dünyada ilk kez elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğini Chicago Dünya Fuarı’nı aydınlatarak ispatladım. Kimse de çıkıp bir şey diyemedi.

Uzaktan Kumanda Sistemi

Uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan ilk kişiyim. 1 metrelik tekneyi uzaktan kumandayla yüzdürdüm. Bu icadım çocuklar sizler içindi!

Ben, Elon Musk ve Uzay

Uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişiyim. Sağ olsun Elon Musk da benim adımda bir elektrikli aracı uzaya göndermiş. Haberini aldım ve çok mutlu oldum.

Tesla Bobini

Tesla bobinini icat ettim. Çünkü en büyük isteğim elektriği bir noktadan başka bir noktaya taşımaktı. Tesla bobini; düşük akım, yüksek voltaj ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan bir bobin türü. Bu icadım birçok gence ilham verecektir.

Şelaleden Elektrik Ürettim

En büyük hayallerimden biri Niagara Şelalesi’nin gücünü kullanarak elektrik üretmekti. 5 yıllık bir çalışmanın ardından 40 km uzaklıkta şehri aydınlatarak hayalimi gerçekleştirdim. ABD ve Kanada’nın elektrik ihtiyacının bir kısmı bu şelale sayesinde karşılanıyor.Sonra duydum ki şelalenin önüne heykelimi dikmişler. Ne yalan söyleyim; paraya,mala mülke önem vermem ama bu beni gururlandırdı.

Radyonun İcadındaki Bilmece

Laboratuvarımda çalışma yaparken yangın çıktı ve radyonun icadıyla ilgili çalışmalarım sekteye uğradı. Daha sonra yanımdaki asistanım Guglielmo Marconi; benden edindiği bilgilerle radyoyu icat ederek Nobel ödülüne layık görüldü. Burdan herkese sesleniyorum: hayatta olsam da olmasam da radyoyu benim icat ettiğim görülecek. Ve Tesla öldükten 2 yıl sonra Marconi’nin elinden bu ödül alındı.

Şimşeklerin Adamıyım!

1 metre çapı olan bakır bir küreden ilk suni şimşeği oluşturdum. 30 metre boyutuna ulaşan dev şimşekler yaklaşık 40 km uzaktan bile görüldü. Bu yüzden bana şimşeklerin adamı derler.

Tek Amacım Ucuz Elektrik

Sözlerimi noktalarken şunu da belirtmek istiyorum. Benim tek amacım; dünyanın her yerine ucuz elektrik ve ucuz enerji göndermekti. Lütfen beni sevin ve bana karşı önyargılı olmayın. Çünkü elektrik faturalarının sorumlusu ben değilim!

Bilimix İksir Ekibi