Sepet

BİLİM İNSANI SÖZLÜĞÜ | Marie Curie

Ne yaptım da 2 farklı dalda Nobel aldım?

Ben Marie Curie

Ülkemin Elementini Gururla Sunarım!

Uranyum’un radyoaktif bozunması sonucunda ortaya çıkan Polonyum elementini buldum. Neden bu elemente Polonyum dedim? Cevabı çok basit. Çünkü Polonyalı’yım. 

Mutlu Evliliklerin Püf Noktası: Nobel Ödülü

Eşim Pierre ile radyoaktivite alanında çalışmalarımızdan dolayı,Fizik alanında Nobel Ödülünü’nü almaya hak kazandık. Biz evlenirken hem hayatı hem de ödülleri paylaşmaya söz vermiştik çünkü… Ayrıca bu ödüle Henri Becquerel de layık görüldü.

Kadınların Gücü

Radyum üzerine yürüttüğüm çalışmalar ve Polonyum keşfine öncülük ettiğim için, Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazandım. Tarihte 2 farklı dalda Nobel alan ilk kadınım. Kadınlar buradan size sesleniyorum: Başarmaktan korkmayın ve bizlerin gücünü her yerde gösterin.

Her Şey Vatan İçin

1. Dünya Savaşı sırasında, cerrahlara yardımcı olması amacıyla taşınabilir röntgen cihazları geliştirdim. Böylelikle kırılmış kemiklerin ve mermilerin yerleri daha kolay tespit edilebildi. Her şey vatan için!

Bilim Sana Canım Feda!

Yaptığım çalışmalar boyunca aşırı radyasyona maruz kaldığım için bana “Bilim İçin Ölen Kadın” diyecekler. Varsın desinler. Gurur duyarım.

Yeni Seyahatler Anlamlı Hediyeler

1921 yılında Amerika’ya olan seyahatimde, ABD başkanı Harding bana değeri yaklaşık 100.000 doları bulan 1 gram radyum hediye etti. Bu hediye hayatımda aldığım en anlamlı hediyeydi. Kadınlar böyle hediyelerden mutlu olmaz biliyorum ama ben çok mutlu oldum!

Şöhret Beni Değiştiremedi, Değiştiremez!

Einstein benim için “Şöhretin yozlaştıramadığı tek ünlü kişi” demiş. Çok sağ olsun. Bugünün şartlarında  sosyal medya kullanarak selfieler, resimler, konferanslar ve yurtdışı gezilerimi paylaşsaydım  aynı şekilde düşünür müydü acaba? Kendisine bırakıyorum bunun cevabını..

Bilimix İksir Ekibi