Sepet

BİLİM İNSANI SÖZLÜĞÜ | Isaac Newton

Ben Sir Isaac Newton

Elmalar düşmesin, kalpler kırılmasın!

Hep tartışıldı belki hala tartışılıyor. Tekrar söylüyorum: “Elmanın nereye düştüğünün ya da nasıl düştüğünün önemi yok. Önemli olan elma sayesinde benim Yerçekimi Kanunu’nu bulmamdır. Sadece bu noktaya odaklanın ve lütfen beni daha fazla üzmeyin.”

Sabır taşı olsa çatlardı biliyorum

Yerçekimi Kanunu’nu yayınlamak için 20 yıl bekledim. Eleştirilmekten ve çalışmalarıma itiraz edilmesinden her zaman çekinmişimdir. En büyük tavsiyem; siz siz olun hayatta hiçbir şeyi ertelemeyin ve eleştiriye açık olun.

Bir mühendis kolay yetişmiyor

Calculus yani fonksiyon, limit, türev, diferansiyel, integral vb. konular içeren matematik biliminin öncülerindenim. Özellikle mühendislik bölümü okuyacaklar benden çok hoşnut olmayabilirler. Olsun! Ben ne yaptıysam sizin için yaptım, sizleri seviyorum.

Geçmişle gelecek arasında duran bir köprü gibiyim

Ben bir söz söyledim: “Ben, benden öncekilerin omuzlarına tırmandığım için onlardan biraz daha ilerisini görebildim.” Benden sonra da Albert Einstein adında bir dahi çıkacak ve benim ortaya sunduğum kütle çekim kuramını, cisimlerin kütlelerinden kaynaklanan bir kuvvet ile değil, uzayın eğriliği ile açıklayarak, bu kuramı farklı bir boyuta taşıyacaktır. Gurur duyarım! Çünkü kazanan yine bilim olacak.

Karanlık gecelerimi aydınlatan yine ben!

Rengarenk gökyüzüne hoş geldin! Karanlık bir odada küçük bir delikten gelen güneş ışığını bir prizmadan geçirerek bir renk tayfı oluşturdum ve gökkuşaklarının nasıl oluştuğunu açıkladım. Ayrıca, ilk yansıtmalı teleskobu icat ettim.

Hareket yasalarını açıklayarak, biraz teknik konuşacağım

İzninizle fiziğe yön veren Newton hareket yasalarını açıklamak istiyorum:

1-) Hareketli bir cisim dışarıdan bir kuvvete maruz kalmazsa doğrusal hareketini sürdürür.

2-) Kütlesi “m” olan bir cisme uygulanan “F” kuvveti ile “a” ivmesi arasında F=ma bağıntısıvardır.

3-) Her etkiye karşı ona eşit bir tepki vardır.

Kendin pişir kendin ye

Beni diğer bilim adamlarından ayıran en önemli şey; kendi fizik kavramlarımı bulmak için kendi matematiğimi icat etmemdir. Özür dilerim ama bu konuda mütevazı olamayacağım.

En büyük farkım: Tarzım

1703’te Kraliyet Akademisi’nin başkanlığına seçildim ve 1705’te İngiltere kraliçesi tarafından verilen Sir unvanının ismime ayrı bir hava kattığının kanısındayım. Sir Isaac Newton. Sizce de çok havalı değil mi?

Anne sevgisi bambaşka!

Sözlerime son vermeden önce söylemek isterim ki, ben doğduğumda babam vefat etmişti. 4 yaşımda iken annem başka biriyle evlendi ve beni anneannem büyüttü. 7 yıl sonra annem geri dönmesine rağmen, bu olay beni hayatım boyunca derinden etkiledi. Tek isteğim kimse anne sevgisinden mahrum büyümesin!

Bilimix İksir Ekibi