Sepet

BİLİM İNSANI SÖZLÜĞÜ | Galileo Galilei

Neden Bana “Astronominin, Fiziğin ve Bilimin Babası” Diyorlar?

Doktorlar dizisinde oynamak istemedim!

Babam her zaman tıp okumamı istedi ve bu konuda hep ısrarcı oldu. Ben ise matematiğe ve bilime meraklıydım. Babam olaya maddi yönden baktığı için kendi istekleri doğrultusunda hareket etmem onu mutlu edecekti. Ben ne yaptım peki? Tıp bölümüne başladım ama bitiremedim. İyi ki de bitirememişim diyorum çünkü Dünya’ya bilimsel açıdan çok fazla katkı yaptığımı düşünüyorum. Tabii takdir sizlerin.

Fark yaratmak benim işim!

Teleskobu gökyüzüne çevirmemle olanlar oldu. Ay yüzeyinin girintili çıkıntılı olduğunu, Jüpiter’in uydularını, Venüs’ün evrelerini ve Samanyolu’nun birçok yıldızdan oluştuğunu keşfettim. Ayrıca Güneş’in üzerinde lekeler olduğunu kanıtladım. Şu teleskop nelere kadir görüyor musunuz? Size tavsiyem: Siz de ne yapın edin evinizde bir tane bulundurun.

Durma, harekete geç!

Şimdi inanılmaz teknik konulardan bahsedip sizi sıkmayacağım. Üniversitelerde de verdiğim dersleri, eğlenceli olarak işlemeyi severdim. Hareket konusuna farklı bir anlam getirdiğimi düşünüyorum. Mekanik konusunu matematikselleştirdim. Yani, düzgün ve sabit ivmeli hareketleri tanımladım ve matematiksel formüllerini verdim. Modern Hareket Kavramı’nı bana borçlusunuz. Borcunuzu lütfen bana bir gün ödeyin!

Dünya dönüyor sen ne dersen de!

Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü kanıtlamaya çalışmaktan göbeğim çatladı. Herkes benim deli olduğumu düşündü. Venüs’ü incelediğimde gördüm ki Venüs’ün bazı bölgeleri karanlık bazı bölgeleri aydınlıktı.Sonra düşündüm ve dedim ki: “Venüs, Dünya’nın değil de, Güneş’in etrafında dönüyor. Venüs’ün konum değiştirmesi için, Dünya’nın ve Venüs’ün Güneş’in etrafında dönmesi gerekiyor ve Güneş’in de merkezde bulunması gerekiyor.” Somut bir delil bulduğuma o kadar çok sevindim ki sizlere anlatamam…

Kopernik’e teşekkürü borç bilirim

Kopernik Teorisi diye adlandırılan fikirlerini Kopernik, her ne kadar ölümünden kısa süre önce açıklasa da onun çalışmaları bana ilham vermiştir. O yıllarda aynı fikirde olduğum biri vardı. Düşünebiliyor musunuz? Bu yüzden ona minnettarım. Bunca yıldır Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmediği fikrini savunanlara karşı açtığımız bir savaştı bu bizim. Bu savaşı kazandığımı göremeyeceğim. Umuyorum ki benden sonra farkına varılacak ve bana ‘Büyüksün Galileo Baba’ şeklinde tezahüratlar edilecektir.

Yasaklamalar, kısıtlamalar ve yargılamalar

Dünya’yı evrenin merkezine koyan kilise yaklaşımı, benim tezim sayesinde çürüyordu fakat buna karşı gelmek yasaktı. Önce bana Güneş merkezcilikten uzak durmamı ve hiçbir şey söylemeyip, yazmamamı emrettiler ve çalışmalarımı 10 yıl durdurmak zorunda kaldım. Daha sonra Güneş merkezcilik konusundaki çalışmalarımı topladığım ‘İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog’ adlı kitabı yayımladım ve bu kitap büyük ses getirdi. Bu kitaptan sonra Roma’ya duruşmaya çağrıldım. Bu duruşmada tezimi inkar etmem için beni zorladılar. Hatta tezimi inkar etmezsem işkence yapacaklarını bile söylediler ama ben savunmamı sürdürdüm. Ve sonunda karar verildi. Tüm hayatımı ev hapsinde geçirecektim. Olaya iyi tarafından bakmak istediğim için düşündüm ki fikirlerim en azından benimle kalacak…Ölmeden tam 4 yıl önce ise tamamen görme yetimi kaybettim.

Böyle ölmek istemezdim

Ölüm hepimizin başına gelecek, biliyorum. Ama bu şekilde ölmek… Ve biliyorum ki benden sonra Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğü kanıtlanacaktır. Beni üzdüğünüze, bana inanmadığınıza, bana acı çektirdiğinize değdi mi şimdi? Sevindiğim nokta şu ki; bu döngüyü kanıtlayacak birilerine hem yol gösterici hem de cesaret verici olacağımdır. Sözlerimi Dön Dünya, Dön Dünya diyerek noktalarken, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bilimix İksir Ekibi